portret

Fotografia portretowa

fotografia portretowa a ogólniej portret [fr. < łac.], konterfekt, przedstawienie podobizny osoby lub grupy osób;

jeden z najważniejszych tematów sztuk plastycznych, o wielorakich funkcjach i znaczeniach, realizowany we wszystkich technikach, w skali od miniaturowej po monumentalną.tyle mówi encyklopedia PWN.

Cóż więcej można dodać? No może to, iż portret to przedstawienie określonego człowieka z uwzględnieniem jego cech indywidualnych i stanu psychicznego, stosowany w malarstwie, rzeźbie, grafice, fotografii.

Oczywistym jest, że ewoluował na przestrzeni wieków, w zależności od aktualnej mody. Odmienność typów portretu zależy od ujęcia modela (twarz, popiersie, półpostać, cała postać), od liczby przedstawianych osób (portret pojedynczy, podwójny, grupowy), od sposobu usytuowania portretowanej osoby (stojący, siedzący, frontalny, profilowy, itd.)

Wykonanie wartościowego portretu fotograficznego jest bardzo trudnym zadaniem. Optymalną sytuacją jest portretowanie osoby, którą się zna – u której widzimy emocje, zachowania, wiemy co lubi, co ją denerwuje, w jaki sposób reaguje na otaczający ją świat i u której jesteśmy w stanie wywołać pewne zachowania. Niestety bardzo często są to osoby nam najbliższe, na które patrzymy przez pryzmat codziennego współżycia, a wyniki prac są obarczone piętnem „rodzinnym” – ciężko nam obiektywnie ocenić takie prace. W większości przypadków, są to jednak osoby obce. Wtedy w zasadzie pokazujemy tylko fizyczność i nasz sposób obserwacji świata. Możemy się tylko uzbroić w cierpliwość i czekać na jakiś „magiczny” moment. Czy da się w takich warunkach zrobić dobry portret? Ależ oczywiście!  Mało tego – jeden z najciekawszych i najbardziej znanych portretów to wynik nie fotografii stricte portretowej ale reportażu. Zapewne każdy kojarzy przecież portret zielonookiej Afganki? Autor, Steve McCurry powiedział kiedyś, że warto poczekać na moment kiedy osoba fotografowana zapomniała o obiektywie – wtedy jej dusza wpadnie prosto na zdjęcie. Coś w tym jest….Bardzo lubimy portret studyjny. Teoretycznie daje nam możliwość kontroli warunków oświetleniowych, w praktyce okazuje się naprawdę trudnym wyzwaniem. Dlatego, ciągle się doskonaląc zapraszamy wszystkich chętnych na sesje w studiu. A nuż powstanie coś więcej niż tylko fotka do albumu?

























































(Visited 47 times, 1 visits today)